• 1 Brevduesport
    En højtflyvende hobby
  • 2 Brevduesport
    En højtflyvende hobby
  • 3 Brevduesport
    En højtflyvende hobby
  • 4





Velkommen til

Sektion 34




Aktuel stilling på

mesterskaber i Sek. 34
Slutstilling


SPORTS-mesterskab

ÅBENT-mesterskab

Sektionens ærespræmie (A)

Sektionens ærespræmie (U)

Årets fund (A)

Årets fund (U)

SPORTS-mesterskab unger

ÅBENT-mesterskab unger


DdB - SPORTS-mesterskab lang

DdB - SPORTS-mesterskab mellem

DdB - ÅBENT-mesterskab lang

DdB - ÅBENT-mesterskab mellemdistance


DdB - 1 års-mesterskab

DdB - DM mesterskaber

Sektionsvindere 2019
27/4 Tønder Torben Mortensen, 246 1566,87 246-17-0285 U
04/5 Tønder Torben Rasmussen, 154 1216,91 154-18-8278 A
  Aabenraa Per W. Berg, 246 1168,95 246-16-0228 A
11/5 Henstedt Torben Mortensen, 246 1197,93 246-16-0029 U
  Aabenraa Flemming Friis, 017 1309,34 085-16-0608 U
18/5 Altona Torben Mortensen, 246 1182,55 246-15-0166 U
  Aabenraa Jørgen L. Sørensen, 117 1072,33 117-16-0054 U
25/5 Soltau 90 C. V. Ekensteen, 246 1224,09 246-17-0340 A
  Soltau 94 Flemming Friis, 017 1218,30 085-16-0640 A
  Tønder Flemming Friis, 017 1339,06 017-14-0545 A
01/6 Celle 90 Torben Mortensen, 246 1411,11 246-15-0166 U
  Celle 94 Flemming Friis, 017 1363,47 085-17-0705 A
  Tønder Jan N. Petersen, 117 1756,23 117-17-0149 A
09/6 Gøttingen 93 Torben Mortensen, 246 1462,11 246-16-0029 U
  Hannover 94 C. V. Ekensteen, 246 1502,58 250-16-0949 A
08/6 Padborg Torben Mortensen, 246 1826,43 246-18-0523 A
16/6 Minden 90 Max Jensen, 017 1423,63 085-16-0882 U
  Minden 94 Per W. Berg, 246 1394,29 246-16-0236 A
  Tønder Torben Rasmussen, 154 1688,48 055-18-0347 U
22/6 Osnabrück 90 C. V. Ekensteen, 246 1201,90 246-16-0147 A
  Karlsruhe 91 Haytam Ahmad, 117   882,29 250-15-4871 A
  Karlsruhe 93 Søren Brøbech, 164   609,70  164-16-0067 A
  Osnabrück 94 Søren Brøbech, 164 1186,21 164-18-0302 U
  Padborg C. J. Jakobsen, 117 1347,41 117-17-0046 A
29/6 Bremen 90 Jan N. Petersen, 117 1354,75 117-17-0121 A
  Bremen 94 C. V. Ekensteen, 246 1358,71 246-16-0131 A
  Tønder Villy Læsø, 097 1483,86 097-17-1420 A
06/7 Freiburg 91 Haytam Ahmad, 117   424,76 250-15-4871 A
07/7 Antwerpen 93 Flemming Friis, 017 1050,54 085-16-0619 U
  Celle 94 C. V. Ekensteen, 246 1172,06 246-18-0605 A
  Padborg Flemming Friis, 017 1273,21 017-14-0545 A
13/7 Lüneburg 90 Poul Christensen, 117 1145,52 117-17-0391 U
  Lüneburg 94 Jan N. Petersen, 117 1162,54 117-18-0227 A
  Husum Flemming Friis, 017 1114,52 017-18-1530 U
21/7 Hannover 90 C. V. Ekensteen, 246 1267,92 246-18-0605 A
  Giessen 93 Arne Jørgensen, 097 1202,51 097-16-0102 A
  Hannover 94 Jørgen Sørensen, 117 1250,06 086-18-1092 A
27/7 Minden 90 C. J. Jakobsen, 117 1075,50 117-17-0008 A
  Würzburg 91 Søren Brøbech, 164   783,10  164-16-0090 A
  Minden 94 Torben Mortensen, 246 1083,82 246-17-0281 A
  Henstedt Flemming Friis, 017 1137,53 017-18-1539 U
  Aabenraa C. J. Jakobsen, 117 1182,01 117-17-0046 A
04/8 Dresden 93 Haytam Ahmad, 117   960,83  250-15-4862 U
03/8 Soltau 90 Max Jensen, 017 1301,38 117-18-0001 U
Soltau 94 Flemming Friis, 017 1263,38 085-17-0708 A
  Padborg C. J. Jakobsen, 117 1372,37 117-18-0117 A
10/8 Freiburg 91 Søren Brøbech, 164 2166,91 164-16-0090 A
11/8 Hannover 90 Jan N. Petersen, 117 1651,60 117-16-0003 U
  Hannover 94 C. V. Ekensteen, 246 1617,56 246-17-0331 U
10/8 Tønder C. J. Jakobsen, 117 1539,50 117-18-0101 A

Sektionsvindere unger 2019
29/6 Tønder Torben Mortensen, 246 1428,87 246-19-0890
07/7 Padborg Torben Mortensen, 246 1254,02 246-19-0852
13/7 Husum Søren Brøbech, 164  993,33  164-19-0434
27/7 Aabenraa C. V. Ekensteen, 246 1059,31 246-19-0734
  Henstedt Torben Mortensen, 246 1105,41 246-19-0880
03/8 Padborg Tommy Sønderby, 097 1314,47 097-19-3063
  Soltau 92 Torben Mortensen, 246 1087,56 246-19-0888
10/8 Tønder Torben Mortensen, 246 1460,25 246-19-0858
11/8 Hannover 92 Issa & Younis, 017 1426,55 017-19-9591