• 1 Brevduesport
    En højtflyvende hobby
  • 2 Brevduesport
    En højtflyvende hobby
  • 3 Brevduesport
    En højtflyvende hobby
  • 4





Velkommen til

Sektion 34




Aktuel stilling på alle

mesterskaber i Sek. 34
Stilling


SPORTS-mesterskab

ÅBENT-mesterskab

Sektionens ærespræmie (A)

Sektionens ærespræmie (U)

Årets fund (A)

Årets fund (U)

SPORTS-mesterskab unger

ÅBENT-mesterskab unger


DdB - SPORTS-mesterskab lang

DdB - SPORTS-mesterskab mellem

DdB - ÅBENT-mesterskab lang

DdB - ÅBENT-mesterskab mellemdistance


DdB - 1 års-mesterskab

DM-sport


























Beregningsgrundlag

Statistik på sektionsflyvninger


Sektionsvindere 2020
25/4 95 Tønder C. V. Ekensteen, 246 1216,70 246-15-0365 U
 2/5  95 Padborg Poul Christensen, 117 1366,61 117-18-0058 U
 9/5  95 Padborg Flemming Friis, 017 1437,83 085-16-0640 A
16/5 95 Halstenbek Torben Mortensen, 246 1408,50 246-19-0891 U
  96 Aabenraa C. & J. Jakobsen, 117 1610,11 117-19-0559 U
23/5 90 Garlstorf Jørgen Sørensen, 117 1421,59 086-18-1092 A
  94 Garlstorf Jørgen Sørensen, 117 1429,66 117-18-0273 U
  95 Tønder Jan Hansen, 017 1688,57 086-18-0196 U
30/5 90 Celle C. V. Ekensteen, 246 1211,22 246-19-0744 A
  94 Celle Torben Mortensen, 246 1161,45 250-18-6802 A
  95 Tønder Per W. Berg, 246 1283,17 246-19-0792 A
 6/6  93 Gøttingen Jørgen Sørensen, 117 1489,24 117-17-0155 A
  94 Hannover Flemming Friis, 017 1607,03 023-18-0153 U
  95 Mommark Peter Frederiksen, 164 1599,56 000-17-1285 A
13/6 95 Rens Jan N. Petersen, 117   888,66  117-19-0781 U
14/6 90 Uelzen Jan N. Petersen, 117 1026,01 117-17-0121 A
  94 Uelzen Vagn Nygård, 246 1065,00 246-18-0642 U
20/6 95 Padborg C. & J. Jakobsen, 117 1221,96 117-17-0046 A
21/6 90 Osnabrück Torben Mortensen, 246 1363,07 246-19-0880 A
  91 Karlsruhe Søren Brøbech, 164   674,81  164-18-0330 U
  93 Karlsruhe Flemming Friis, 017 1147,56 085-16-0619 U
  94 Osnabrück C. V. Ekensteen, 246 1408,28 246-18-0607 A
27/6 90 Bremen Bjørn Weiglin, 017 1188,91 017-18-1479 A
  94 Bremen Torben Mortensen, 246 1207,40 246-19-0854 A
  95 Tønder Jan N. Petersen, 117 1230,63 117-18-0225 A
 3/7  94 Altona C. & J. Jakobsen, 117 1407,22 117-17-0008 A
11/7 95 Husum C. J. Jakobsen, 117 1474,36 117-18-0150 U
18/7 90 Hannover Allan & Tommy, 154 1441,19 154-17-0465 U
  91 Giesen Jan N. Petersen, 117 1245,11 117-17-0115 U
  93 Giesen Jørgen Sørensen, 117 1270,15 117-17-0153 A
  94 Hannover Torben Mortensen, 246 1435,59 246-17-0372 U
  95 Heide Jan N. Petersen, 117 1478,37 117-19-0866 A
  96 Aabenraa Team Lystlund, 154 1459,31 154-18-8352 A
24/7 91 Baden Baden Søren Brøbech, 164 1038,53 073-16-0579 A
25/7 90 Minden Jan N. Petersen 1496,66 117-18-0227 A
  94 Minden Flemming Friis, 017 1531,79 017-18-1546 U
  95 Henstedt Poul Christensen, 117 1537,99 117-19-0658 U
  96 Aabenraa Jan N. Petersen, 117 1550,32 117-19-0790 A
 1/8  90 Garlstorf C. V. Ekensteen, 246 1426,99 246-18-0600 A
  93 Dresden Finn Ustrup, 097 1345,16 097-14-4107 A
  94 Garlstorf Bjørn Weiglin, 017 1433,27 017-19-9344 U
  95 Husum Jørgen Sørensen, 117 1398,45 117-18-0276 A
 8/8  95 Henstedt Poul Christensen, 117 1528,99 117-19-0658 U
16/8 91 München Søren Brøbech, 164   792,42 164-17-0179 U
         

Sektionsvindere unger 2020
27/6 97 Tønder Torben Mortensen, 246 1218,52 246-20-0054
11/7 97 Husum Issa Amin, 017 1282,44 017-20-9587
18/7 92 Hannover Team Dybkjær, 017   844,20  017-20-9324
  97 Heide Team Dybkjær, 017 1385,73 170-20-1644
  98 Aabenraa Jan N. Petersen, 117 1361,58 117-20-0529
25/7 92 Minden Team Dybkjær, 017  360,76  017-20-9549
  97 Henstedt Michael Peitersen, 154 1445,79 154-20-0015
  98 Aabenraa Torben Mortensen, 246 1521,06 246-20-0091
 1/8  92 Garlstorf Ionut C. Gaman, 097 1228,09 097-20-0137
  97 Husum Jan N. Petersen, 117 1347,04 117-20-0510
 8/8  97 Henstedt Issa Amin, 017 1485,80 017-20-9579